Tegoroczny luty zaskoczył mrozem i dużą ilością śniegu. Oblepione błotem pośniegowym auta zawitały do warsztatów i na stacje kontroli pojazdów. Krótko potem Serwis WSOP odebrał sporo zgłoszeń dot. awarii urządzeń. Dlaczego?

Zalany wodą kanał diagnostyczny (fot. M. Czub-Makuch)

To w sumie banalna wręcz zależność, że śnieg w temperaturze powyżej zera stopni Celsjusza topnieje. Warsztaty samochodowe i SKP są zazwyczaj ogrzewane i tym samym śnieg zalegający na samochodach zmienia się w wodę, która swobodnie ścieka z pojazdu i płynie do… (często!) niedrożnego odpływu.

W pewnym stopniu problem mniej dotyczy warsztatów, gdzie zazwyczaj kratka ściekowa jest umieszczona na posadzce w widocznym miejscu, dlatego jest czas żeby w porę zareagować. W dużo większym zakresie kłopot dotyka stacji kontroli pojazdów, gdzie odwodnienie znajduje się pod urządzeniami schowanymi we wnękach. Niejednokrotnie właśnie te odpływy podczas długoletniej eksploatacji są zaniedbywane i nie spełniają swojej funkcji przy dużym napływie wody. Na SKP auto spędza dłuższą chwilę na urządzeniu diagnostycznym, a woda i śnieg wpadają do jego wnętrza.

– Woda działa niszcząco nie tylko na części mechaniczne. Przede wszystkim na zawilgocenie lub w skrajnych przypadkach na zalanie narażone są podzespoły elektryczne i elektroniczne. Zawilgocony silnik, zalany czujnik lub płyta elektroniki prowadzą zwykle do awarii urządzenia, w konsekwencji do przestoju SKP i kosztownej naprawy. Serwisanci WSOP wiele razy podczas tej zimy spotkali się z taką właśnie przyczyną awarii – opisuje Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Dlatego zalecamy i uczulamy: warto dla bezpieczeństwa zweryfikować już teraz stan techniczny i drożność odpływów wody. Być może trzeba będzie zlecić tę usługę wyspecjalizowanej firmie, ale na pewno jest to dobra inwestycja na przyszłość.

Kontakt dla dziennikarzy

Emilia Cichoń – email: e.cichon [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48