Jak często należy obsługiwać zestawy przygotowania powietrza? Jakie czynności wykonać? Urządzenie spotykane niemal w każdym serwisie potrafi przysporzyć wielu kłopotów, dlatego należy go regularnie doglądać.

Spora grupa klientów Serwisu WSOP zdecydowała się wykonać przegląd techniczny urządzeń związanych z oponiarstwem przed sezonem wymiany opon. Serwisanci wykonując przeglądy spotykali się z różnymi przypadłościami i problemami , które podczas wizyty zgłaszali użytkownicy.

Bardzo częstą przyczyną niespodziewanych usterek były zestawy przygotowania powietrza. Mówimy tutaj o niewłaściwie działającym lub całkowicie niesprawnym zestawie. Są to elementy, którym na co dzień niestety w wielu serwisach nie poświęca się wystarczającej uwagi. A to spore zaniedbanie, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na działanie urządzeń, które jako medium wykorzystują właśnie sprężone powietrze. Do nich zaliczają się między innymi: montażownice opon, klucze pneumatyczne oraz (w pewnych wersjach) również wyważarki.

– Zestawy przygotowania powietrza zalecamy we własnym zakresie obsługiwać co miesiąc, a w wysokim sezonie oponiarskim doglądać ich nawet co dwa tygodnie. Prosty zestaw czynności polega na dolaniu oleju do zbiornika i spuszczeniu zebranego kondensatu. Czynności te może wykonać każdy pracownik serwisu i nie należy o nich zapominać
– przestrzega Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

W praktyce zestaw przygotowania powietrza oprócz redukcji ciśnienia ma za zadanie oczyścić, odwodnić, jak również „nasmarować” dostarczane do urządzenia sprężone powietrze. Klasyczny zestaw składa się z reduktora ciśnienia (przeważnie z manometrem), który umożliwia kontrolowanie ciśnienia roboczego na wyjściu zestawu, filtra/osuszacza – zatrzymuje wodę i części stałe oraz smarownicy, która podaje olej do oczyszczonego i odwodnionego medium. Zapobiega to występowaniu korozji na elementach takich jak: wirniki kluczy pneumatycznych, siłowniki czy zawory rozdzielające w montażownicach.

Stosuje się także zestawy przygotowania powietrza z dodatkowym przyłączem, które montowane jest pomiędzy filtro-reduktorem, a smarownicą. Takie oczyszczone i odwodnione sprężone powietrze wykorzystuje się np. do pompowania kół.

– Poza samodzielną obsługą zestawów przygotowania powietrza zachęcam także klientów do zlecenia co roku Serwisowi WSOP przeglądu całej instalacji sprężonego powietrza. Pozwala to w porę wyłapać możliwe usterki i zapobiec większej awarii w przyszłości
– dodaje Wojciech Piechaczek.

Serwis WSOP od lat zajmuje się montażem i serwisowaniem instalacji sprężonego powietrza, dystrybucji olejów i smarów oraz innych płynów roboczych. Zgromadziliśmy duże doświadczenie w tym zakresie i zawsze chętnie służymy pomocą.

Dla każdego klienta przygotujemy indywidualną ofertę na przegląd, dopasowaną do posiadanych urządzeń. Szczegóły dostępne są u dyspozytorów regionów serwisowych.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl