Niektóre urządzenia na stacjach kontroli pojazdów mogą przysporzyć ich właścicielom nieoczekiwanych kłopotów. I nie chodzi tu o znane już problemy z opcją do badania motocykli czy ciągników rolniczych, a o niepozorne przyrządy spoczywające zazwyczaj bezpiecznie na półkach szaf.

Tym razem kłopot dotyczy hałasomierza i testera złącza przyczepy. Można powiedzieć, że hałasomierz przeżywa swoisty renesans. Po latach spokojnej egzystencji pojawiły się na rynku zamienniki znacznie tańsze od wyrobu polskiego Sonopanu. Są inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup takiego przyrządu, nie wgłębiając się w meritum sprawy. Być może nie analizowali dokładnie wybranej spośród wielu, być może sygnowanej przez cieszącą się zaufaniem i wieloletnią tradycją firmy, oferty? Różnica cenowa pomiędzy polskim produktem, a tanim zamiennikiem jest porażająca – to kilka tysięcy złotych!

Tymczasem okazuje się, że oferta ta bazuje na skojarzeniach, a nie na faktach. Miernik poziomu dźwięku ma podobną do legalizowanego produktu nazwę, a świadectwo wystawione przez jego dystrybutora czy producenta przypomina świadectwo legalizacji, lecz nim nie jest. Podobnie sprawa ma się z testerem złącza przyczepy. Cena „oryginału” liczy się w tysiącach, cena zamiennika w setkach złotych. Zamiennik jest jednak zwykłym miernikiem elektrycznym pośledniej klasy. Oryginalny tester oprócz wskazania napięcia potrafi także symulować obciążenie złącza oporem elektrycznym instalacji przyczepy, a nawet uszkodzenie żarówki.

Nikt zapewne nie zwróciłby na to uwagi, gdyby nie konsekwencje, które może ponieść stacja posiadająca taki przyrząd. Kontrola Starostwa Powiatowego czy sprawdzenie przez inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego może skończyć się ujawnieniem braku i zmusi właściciela stacji do zakupu nowego urządzenia. Cóż można więc poradzić inwestorowi? Kupować urządzenia odpowiadające przepisom od wiarygodnych dostawców!

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Biuro WSOP: ul. Pszczyńska 306, 44-100 Gliwice
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl