Końcem maja pod hasłem „Nowe technologie w SKP” odbyła się w Ustce coroczna Konferencja Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Wzięło w niej udział ponad 300 przedstawicieli branży badań technicznych, a nasza firma przedstawiła uczestnikom swoje nowości.

Stoisko WSOP podczas konferencji PISKP

W Ustce zaprezentowaliśmy przede wszystkim uruchomione niedawno Centrum Badawczo-Rozwojowe WSOP w Knurowie, w którym testowane są nowe rozwiązania techniczne dla stacji kontroli pojazdów. W CBR prowadzone będą także prace w zakresie: nowych konstrukcji urządzeń diagnostycznych, doskonalenia metod ich wytwarzania, zwiększenia trwałości produkowanego sprzętu, a także rozwoju metod oceny stanu technicznego samochodów.

Podczas konferencji WSOP przedstawiła również możliwość modernizacji starszych wersji linii diagnostycznych produkcji MAHA do najnowszego standardu CERTUS. Wykonaliśmy już wiele takich unowocześnień, dzięki którym stare, wyeksploatowane urządzenia zyskały „drugą młodość”.

Konferencja PISKP w Ustce odbywała się w tym roku pod hasłem „Nowe technologie w SKP.”

– Temat ten wskazuje, że branża SKP zauważyła, że technika diagnostyczna musi podążać za rozwojem techniki w konstrukcji i budowie pojazdów. Jeśli się to zaniedba, za jakiś czas obecnie stosowane urządzenia przestaną być użyteczne, więc nie tylko trzeba je odpowiednio eksploatować i kalibrować, ale także unowocześniać – zauważa Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Konstrukcja pojazdów, szczególnie w ostatnich dwóch dziesięcioleciach, rozwijała się wyjątkowo szybko. Powstały chociażby nowe konstrukcje świateł samochodowych (ksenonowe, laserowe, LED, LED Matrix), układów zasilania silników spalinowych, wprowadzono do masowej produkcji hybrydy i samochody elektryczne. Rzadziej wspomina się o nowych konstrukcjach układów hamulcowych, choć na tym polu też dokonał się postęp.

W ofercie producentów samochodów znalazły się zawieszenia o zmiennej charakterystyce tłumienia dostosowującej się do preferencji kierowcy. Powstało kilkadziesiąt nowych systemów i urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, takich jak: aktywny tempomat, radar, asystent pasa ruchu, układ kontroli trakcji, układ zabezpieczający przed dachowaniem, itp. Wprowadzono szereg norm emisji spalin mających zasadniczy wpływ na konstrukcje silników i układów ich zasilania. Znacząco wzrosła ilość samochodów z napędem wszystkich kół, a paleta rozwiązań konstrukcyjnych tych napędów ciągle się powiększa.

Tymczasem metody diagnozowania samochodów na SKP od kilkunastu lat nie zmieniły się znacząco.

– Diagnosta dysponuje na SKP tym samym dymomierzem, który służyć ma do pomiaru zadymienia zarówno w 30-letnim Ikarusie, jak i najnowszym silniku z filtrem DPF i układem dozującym AdBlue. Jedyną jaskółką nowości jest póki co tester złącza OBD. Konieczne jest dużo dalej idące dostosowanie możliwości diagnostycznych sprzętu stosowanego na stacjach, do aktualnie konstruowanych pojazdów. Między innymi na tym polu upatrujemy sporą rolę Centrum Badawczo-Rozwojowego WSOP, które prowadzi prace nad rozwojem zaawansowanych technik badawczych – dodaje Jarosław Cichoń.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl