Różnego typu pojazdy o wąskim rozstawie kół (np. quady) potrzebują specyficznych rozwiązań, które pozwolą na wiarygodny i bezpieczny pomiar skuteczności hamowania. Urządzenia takie od niedawna oferuje CERTUS. Projekt ten został częściowo sfinansowany przez Unię Europejską.

Rolki hamulcowe w wersji asymetrycznej to kolejna nowość w gamie urządzeń wchodzących w skład linii diagnostycznej CERTUS. Jest to wynik prac badawczych prowadzonych od kilku lat w Centrum Badawczo-Rozwojowym WSOP w Knurowie.

– Wersja z poszerzanymi, asymetrycznymi rolkami jest niezwykle uniwersalna w użyciu i pozwala badać szeroki wachlarz pojazdów. Urządzenie to z powodzeniem można zastosować na każdej stacji kontroli pojazdów, ponieważ pozwala badać nie tylko typowe jednoślady i samochody o d.m.c. do 3,5t, ale również trójkołowce i quady oraz inne pojazdy o małym rozstawie kół
– podkreślił Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Wersja ta zalecana jest szczególnie dla linii montowanych przed kanałem diagnostycznym i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na przegląd przyjeżdżają takie właśnie pojazdy. Nieprzypadkowo pierwsze tego typu rolki zostały zamontowane u klienta na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie często spotykane są terenowe quady.

Jak przebiega badanie pojazdów o małym rozstawie kół?

Minimalny rozstaw między wewnętrznymi krańcami rolek to w przypadku wersji asymetrycznej tylko 250 mm (standardowo jest to 800 mm). Tak niewielka odległość pozwala na bezpieczny pomiar np. pojazdów typu quad bez konieczności stosowania opóźnieniomierza, dodatkowych rolek wolnobieżnych i bez obawy o uszkodzenie układu przeniesienia napędu.

Już za pierwszym przejazdem diagnosta uzyskuje wiarygodne wyniki pomiarów zmierzone indywidualnie dla każdego z kół. Z uwagi na niesymetryczne umiejscowienie urządzenia względem osi stanowiska konieczne jest stosowanie krat podestowych, które zabezpieczają pojazd przed wjechaniem do kanału. Sama procedura pomiaru sił hamowania wygląda identycznie, jak w przypadku standardowych rolek.

Rolki hamulcowe w wersji asymetrycznej to kolejna nowość spod znaku CERTUSA, która znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne linii CERTUS. W następnych tygodniach zaprezentujemy dalsze urządzenia.

Rolki hamulcowe w wersji asymetrycznej to urządzenie, które objęte jest zgłoszeniem wzoru ochronnego.

 

Stworzenie nowych urządzeń diagnostycznych CERTUS zostało częściowo sfinansowane
przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48