Przed nadejściem mrozów warto przygotować myjnię do pracy w trudnych warunkach. Serwis WSOP zaleca klientom, aby przede wszystkim w porę wykonać profesjonalny przegląd maszyny oraz właściwie ustawić parametry jej pracy w zimie. Z pewnością oszczędzi to kłopotów i zwróci się z nawiązką.

Najlepszym okresem na tego typu przygotowania jest jesień. To w zasadzie ostatni moment, żeby przygotować myjnię samoobsługową na nadejście tęgich mrozów. Dużo lepiej niskie temperatury znoszą myjnie automatyczne (zarówno portalowe i tunelowe), głównie z racji tego, że pracują w ogrzewanych pomieszczeniach.

– W myjniach automatycznych wskazane jest dokonanie zmian parametrów pracy, np. skrócenie czasu otwarcia bram w hali myjni, zwiększenie wydajności pomp dozujących środki chemiczne oraz regulacja czasu realizacji poszczególnych etapów mycia. W lecie bramy myjni mogą pozostać otwarte, natomiast w zimie trzeba je szybko zamykać, żeby pomieszczenie nadmiernie nie traciło ciepła – mówi Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Jeżeli chodzi o myjnie samoobsługowe, to praca takiego urządzenia w ujemnych temperaturach jest możliwa tylko w przypadku, gdy myjnia posiada system antyzamarzaniowy, który zapobiega zamarzaniu układu wodnego na zewnątrz kontenera. Dodatkowo niezbędne jest także posiadanie ogrzewania posadzki, aby na stanowiskach mycia nie tworzyło się lodowisko. Przed zimą należy przejrzeć wszystkie elementy maszyny, które odpowiadają za pracę w niskich temperaturach: system cyrkulacji wody, kocioł grzewczy i system podgrzewania posadzki. Koniecznie należy także skontrolować stan glikolu w systemie ogrzewania podłogowego. Kolejna ważna sprawa to kontrola dozowania środków chemicznych. Zimą auta są brudniejsze niż latem, dlatego konieczne jest zwiększenie dozowania detergentów. Podobnie z woskiem czy nabłyszczaniem, co z kolei wpływa pozytywnie na osuszanie auta po myciu i lepsze nabłyszczenie nadwozia.

– Przy temperaturach niższych niż -10 stopni Celsjusza zaleca się nie używać myjni, ale kategorycznie nie wolno w tym czasie wyłączać urządzenia. Odłączenie zasilania na pewno doprowadzi do zamarznięcia wody w układzie wodnym myjni i spowoduje uszkodzenie podzespołów (lance, węże, elektrozawory, piec itd.). – przestrzega Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Z pewnością koszty użytkowania myjni w okresie zimowym będą wyższe. W myjniach samoobsługowych większe zużycie energii służyć będzie podgrzaniu posadzki i zasilaniu systemu antyzamarzaniowego. Z kolei w myjniach automatycznych dodatkowa energia posłuży do ogrzania hali i pomieszczenia technicznego. Typowymi usterkami przytrafiającymi się podczas eksploatacji urządzeń w niskich temperaturach jest zamarzanie wody w zamkniętych profilach lub na powierzchniach urządzeń. Zamarzanie dotyczy przede wszystkim instalacji wodnych, szczególnie bezpośrednio wystawionych na działanie niskich temperatur, ale uważać również należy na instalacje dystrybuujące środki chemiczne. Działanie niskich temperatur na preparaty chemiczne zmienia ich charakterystykę działania, co może pociągnąć za sobą pogorszenie jakości mycia.

Wszystkich zainteresowanych wykonaniem przeglądu urządzeń odsyłamy do dyspozytorów regionów serwisowych.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl