Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS zdobyła Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich już dwa lata temu, w 2020 roku, jednak z powodu pandemii jej prezentacja na TTM została przesunięta na tegoroczna edycję.

Wręczenie Złotego Medalu dla CERTUSA

Kto nie widział mobilnej stacji diagnostycznej na żywo, miał okazję nadrobienia zaległości na Targach Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu. MSD przez cały czwartek 07 kwietnia była dostępna dla widzów na placu przed halą nr 3, a inspektorzy przeprowadzali pokazowe badania prezentując możliwości zielonego „transformersa”.

Mobilna Stacja Diagnostyczna dostarczona przez nas dla WITD w Katowicach działa już od ponad trzech lat, wspierając inspektorów ITD nie tylko na śląskich drogach, lecz także na terenie całej Polski. Jej zadaniem jest wykrywanie usterek technicznych kontrolowanych pojazdów, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadków drogowych spowodowanych złym stanem technicznym pojazdów.

– Dzięki MSD inspektorzy mogą przeprowadzać znacznie dokładniejsze kontrole stanu technicznego pojazdów i wykrywać usterki, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. W praktyce pomiar skuteczności hamowania, w tym rozkładu sił hamujących na poszczególnych kołach czy wykrycie luzów w układach: kierowniczym i zawieszenia nie byłyby możliwe bez wykorzystania linii diagnostycznej. CERTUS umożliwia także kontrolę pojazdów z nierozłączalnym napędem wszystkich kół – tłumaczy Jarosław Cichoń, Prezes Zarządu WSOP.

MSD zbiera pozytywne opinie użytkowników. Inspektorzy chwalą między innymi kompaktowe rozmiary, dzięki którym ze stacji można korzystać na relatywnie niewielkich powierzchniach oraz sprawne rozkładanie i składanie, które mogą zostać wykonane przez jedną osobę w 15 minut. Na podkreślenie zasługuje zwłaszcza mechanizm obrotu całego kontenera, pozwalający na optymalne wykorzystanie powierzchni przy rozładunku. Doceniana jest również niezawodność i trwałość linii CERTUS, która niejednokrotnie pracuje w trudnych warunkach pogodowych, jak mróz czy silny wiatr. Szczególne uznanie inspektorów zyskały rolki hamulcowe CERTUS: ich łagodny rozruch, który niweluje nieprzyjemne szarpnięcia pojazdu podczas badania oraz funkcja wspomagania wyjazdu będąca dużym udogodnieniem szczególnie przy badaniu obciążonych pojazdów. Na dodatkowe wyróżnienie zasługuje fakt, że linia CERTUS, w którą wyposażona jest mobilna stacja diagnostyczna, została nagrodzona Złotym Medalem MTP cztery razy z rzędu!

Aktualnie WSOP realizuje kolejny duży przetarg dla Inspekcji Transportu Drogowego, tym razem na 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Pierwsza transza czterech MJD została już dostarczona do Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Opolu, Poznaniu, Radomiu i Rzeszowie.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48