Szacuje się, że w Polsce działa niemal kilkanaście tysięcy warsztatów niezależnych. Można je podzielić na kilka grup – specjalizacji: mechaniczne, elektroniczne, oponiarskie, blacharsko-lakiernicze, jak również zajmujące się np. serwisem klimatyzacji czy naprawą skomplikowanych urządzeń (np. pomp wtryskowych). Właściwe sprofilowanie prowadzonej działalności pozwoli osiągnąć sukces na bardzo konkurencyjnym rynku warsztatów.

Panorama15Ze względu na ogromne zróżnicowanie rynku usług motoryzacyjnych trudno jednoznacznie określić, z jakimi nakładami wiążę się uruchomienie warsztatu. Na końcowe koszty wpływ ma wiele czynników, między innymi: czy i jakiego typu obiektem dysponuje inwestor, jakich prac wymaga dostosowanie go dla potrzeb warsztatu, względnie ile będzie kosztować budowa nowego. Jakie urządzenia będą potrzebne do prowadzenia założonej działalności, które z nich należy kupić, a którymi właściciel już dysponuje i zamierza wykorzystać? Wszystko to wymaga dokładnego zaplanowania i policzenia przy tworzeniu biznesplanu dla konkretnych warunków, w jakich przyjdzie działać inwestorowi.

Na jakie usługi się zdecydować?

Najbardziej rozpowszechnione są warsztaty zajmujące się mechaniką i „blacharką.” Według danych portalu motofocus.pl, właściciele samochodów najczęściej wymieniają amortyzatory (57 proc. odpowiedzi kierowców), naprawiają układy hamulcowe (47 proc.), elektrykę aut (47 proc.), zawieszenia (33 proc.), silniki (51 proc.) oraz blacharkę (24 proc.).

Jeszcze przed otwarciem serwisu warto zdecydować, jakie naprawy będziemy wykonywać. Dobrze wybrana specjalizacja pozwoli nam zyskać przewagę nad konkurencją. Eksperci dowodzą, że najlepiej nastawić się na naprawy mechaniczne, elektryczne/elektroniczne lub blacharsko-lakiernicze. Dobrze jest specjalizować się w naprawach pojazdów jednej marki, przez co zyskamy wiernych klientów. Trzeba jednak oferować na tyle wszechstronne usługi, aby sprostać naprawie każdego auta.

Ceny za naprawy są mocno zróżnicowane. Zależą nie tylko od wieku pojazdu i jego marki, ale także kosztów części zamiennych i ich dostępności oraz stopnia skomplikowania naprawy. Na cenę usługi ma również wpływ wielkość miejscowości, gdzie funkcjonuje warsztat – upraszczając: im większe miasto, tym droższe usługi warsztatowe.

Gdzie otworzyć warsztat?

Duży wpływ na powodzenie interesu ma lokalizacja warsztatu. W centrum miasta klientowi prościej będzie dojechać do domu czy pracy, kiedy już odda pojazd do naprawy. Z kolei serwis zlokalizowany na obrzeżach, często wręcz obok domu właściciela, oznacza mniejsze koszty jego utrzymania.

Mały serwis pojazdów zatrudnia z reguły jednego, dwóch mechaników, oprócz tego przy naprawach najczęściej pracuje również sam właściciel. Znalezienie dobrych pracowników nie jest łatwe – zgodnie przyznaje to większość właścicieli warsztatów. Najbardziej poszukiwani są mechanicy z kilkuletnim doświadczeniem. Ich pensja może wynieść nawet 4000 zł netto, jeśli zatrudniamy dobrego fachowca. Problem ze znalezieniem pracownika powoduje, że kandydaci do pracy stawiają wygórowane warunki finansowe.

Nieduży warsztat z reguły posiada 2-3 stanowiska naprawcze, funkcjonujące w oparciu o kanały, bądź podnośniki dwukolumnowe. Koszty wykonania stanowiska kanałowego są porównywalne z kosztami podnośników całopojazdowych, a w przypadku samochodów do 3,5 tony mogą być nawet wyższe. Niekorzystne warunki geologiczne terenu, na którym zlokalizowany jest obiekt, np. wysoki poziom wód gruntowych, mogą znacznie zwiększyć koszty budowy kanału. Powierzchnia warsztatu to minimum 100 m2, do tego trzeba przewidzieć jeszcze pomieszczenia biurowe, socjalne, podręczny magazyn, itp.

DSC_1804Zestaw niezbędnych urządzeń do prowadzenia warsztatu (poza już wspomnianymi podnośnikami), to w zależności od rodzaju świadczonych usług: podstawowe narzędzia ręczne (komplet dla każdego stanowiska), przyrządy specjalistyczne (ściągacze, klucze dynamometryczne, klucze do regulacji, itp.) oraz innego typu urządzenia, np.: do obsługi klimatyzacji, serwisu ogumienia czy też kontroli i regulacji geometrii.

Do kosztów prowadzenia warsztatu należy doliczyć jeszcze opłaty za czynsz, prąd, wodę, telefony czy też inne stałe opłaty.

Czytaj więcej na temat inwestycji w warsztat niezależny – kliknij poniżej w interesujący Cię link – wybierz z grupy „Powiązane tematy”

Porady biznesowe

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl