PKM Sosnowiec
ul. Lenartowicza, Sosnowiec

WashTec MaxiWash Express to pierwsza myjnia do potokowego mycia pojazdów zainstalowana w Polsce i szósta tego typu w Europie. Nasza firma dostarczyła maszynę do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu w ramach przetargu. Cały szereg wymagań, które postawił przed nami inwestor, został szczegółowo opisany w warunkach przetargu.
Specyfikacja zamówienia obejmowała kompleksową realizację inwestycji łącznie z budową hali na potrzeby myjni oraz wszystkimi niezbędnymi instalacjami. Mówiąc w skrócie inwestor zażyczył sobie realizację obiektu przygotowanego „pod klucz.” Jest to ciekawe przedsięwzięcie również ze względu na proces jego powstawania. Nasza firma zawiązała konsorcjum, które zaprojektowało całą inwestycję, uzyskało potrzebne pozwolenia, w tym na budowę obiektu. Wznieśliśmy halę oraz całą potrzebną infrastrukturę, a następnie oddaliśmy inwestorowi obiekt gotowy do pracy.

PKM Sosnowiec to jeden z największych przewoźników na Śląsku, posiada ponad 250 autobusów. Firma bardzo dba o czystość floty, jednak dotychczas utrzymanie jej w należytym stanie zabierało zbyt wiele czasu i pracy. Nowa maszyna miała ten proces diametralnie przyspieszyć i uprościć. Myjnia WashTec MaxiWash Express jest w stanie umyć najdłuższy, przegubowy autobus w niecałe 2 minuty (mycie pełne), zatem przez godzinę pracy może obsłużyć około 30 pojazdów. Najważniejsza jest jednak wygoda – po zjeździe autobusu do zajezdni kierowca samodzielnie i szybko może go umyć, aby rano wyruszyć czystym pojazdem na miasto.
Maszyna składa się z czterech głównych modułów: łuk wstępnego mycia chemicznego, wysokociśnieniowy system mycia podwozia, wysokociśnieniowy łuk do mycia dachu oraz boków oraz portal do mycia przy użyciu szczotek. Łuk do mycia dachu i boków ma wydajność 400 litrów na godzinę, pracuje pod ciśnieniem 20 bar. Z kolei portal składa się z czterech ruchomych szczotek, myjących boki, przód i tył pojazdu podczas jednego przejazdu.

Inwestor podszedł do tej inwestycji całościowo, nie zapominając także o oszczędności wody, a co za tym idzie zadbał o ekologię i… własny „portfel.” Myjnia wyposażona jest w system odzysku wody, który pozwala zaoszczędzić 90 procent wody przeznaczonej do mycia. Dzieje się tak, ponieważ tylko ostatni proces nanoszenia wosku odbywa się przy użyciu świeżej wody z sieci wodociągowej. Wszystkie pozostałe procesy wykorzystują wodę w obiegu zamkniętym. Cały przebieg mycia autobusu pochłania około 1000 litrów wody (metr sześcienny), przy czym zużycie świeżej wody wynosi zaledwie 60 litrów, czyli tyle co na umycie małego auta kompaktowego w myjni samoobsługowej.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl