Usługę ozonowania wnętrza pojazdu i dezynfekcji niektóre warsztaty samochodowe proponowały swoim klientom już od dawna. W obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego warto wyposażyć się w ozonator i spróbować szerzej promować tę usługę.

Ozon to gaz o typowym czosnkowym zapachu, którego cząsteczki składają się z 3 atomów tlenu. Jest środkiem przeciwdrobnoustrojowym, który dzięki silnemu działaniu utleniającemu może dezaktywować bakterie, pleśń, drożdże, pasożyty i wirusy. Działanie dezodoryzujące i dezynfekujące ozonu oczyszcza powietrze i eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Wśród korzyści stosowania ozonu specjaliści wymieniają te najważniejsze:

  • szybko zabija wszystkie mikroorganizmy (wirusy, bakterie, zarodniki, pleśnie), także pasożyty, pierwotniaki, itp.
  • eliminuje z przestrzeni i różnych powierzchni pojazdów uciążliwe zapachy, takie jak: smród papierosowy, woń zwierząt, stęchliznę, itp.
  • nie wykorzystuje przy tym żadnych substancji niebezpiecznych dla środowiska, ani nie pozostawia resztek w pojeździe (rozkłada się do bezpiecznego tlenu),
  • nie wymaga dodatkowej konserwacji, pracy czy stosowania materiałów eksploatacyjnych.

Używanie ozonu wymaga jednak zachowania środków ostrożności. Przede wszystkim czyszczenie musi odbywać się przy całkowitej nieobecności ludzi oraz zwierząt. Konieczne jest także szczelne zamknięcie wnętrza pojazdu, ponieważ tylko właściwe stężenie ozonu jest w stanie aktywować jego pełne właściwości odkażające.

Ozonowanie wnętrza pojazdu i dezynfekcja może być szczególnie pożądaną usługą przez klientów, którzy obawiają się zagrożenia koronawirusem. Badania wykazały, że ten silnie utleniający gaz jest w stanie skutecznie zwalczać wirusy z grupy SARS, które są bardzo podobne w budowie do koronawirusa.

Przy okazji wykonywania usługi ozonowania warto także zaproponować klientowi dezynfekcję wnętrza pojazdu. Polega ona na odkażeniu wszystkich tych miejsc, których dotykamy rękami: klamki zewnętrzne i wewnętrzne drzwi oraz schowków, koło kierownicy wraz ze sterowaniem i manetkami, przyciski radia, panel klimatyzacji, lewarek zmiany biegów, dźwignia hamulca ręcznego, podłokietnik, zatrzaski i sprzączki pasów bezpieczeństwa oraz pokrętła, dźwignie i przyciski służące do regulacji ustawienia foteli. Wszystkie te miejsca należy przetrzeć szmatką nasączoną środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Warto także sprawdzić w niewidocznym miejscu działanie środka odkażającego na delikatne powierzchnie (np. skóra).

Wykonując usługę dezynfekcji należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo pracowników wyposażając ich w niezbędne środki ochrony osobistej: rękawiczki i maseczki jednorazowe oraz ochronne okulary. Koniecznym wydaje się także zaopatrzenie w kombinezon ochrony. Warto także zawsze zabezpieczać folią kierownicę oraz dźwignię zmiany biegów. Jest to konieczne nie tylko z uwagi na możliwe zabrudzenie podczas pracy, ale niezbędne z racji wykonanego odkażenia.

Epidemia koronawirusa uczuliła wiele osób na dbałość o zachowanie higieny, także w odniesieniu do miejsc, z których na co dzień korzystają, w tym pojazdów. Przedsiębiorca, który zaoferuje usługi i środki ostrożności odpowiadające na tego typu potrzeby, ma szansę nie tylko na dodatkowe wpływy, ale przede wszystkim będzie długofalowo postrzegany jako dbający o zdrowie i życie swoje, swoich pracowników oraz klientów.

Jaki ozonator wybrać do warsztatu? Czytaj więcej.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl