Nieprzyjemny zapach w kabinie samochodu? Powodem może być np. dym papierosowy, zapach zwierząt, zbyt rzadkie oczyszczanie klimatyzacji. Czy można sobie z tym poradzić? Tak, a jednym ze sposobów przywrócenia świeżości w pojeździe, mieszkaniu, pokoju, biurze jest proces ozonowania – mówi Jacek Stępniarek – Doradca techniczno-handlowy Cleanart w WSOP.

Czym jest ozonowanie? Jest to proces dezynfekcyjny, czyli dogłębnie oczyszczający. Polega na rozprowadzeniu po kabinie auta, pomieszczeniu cząsteczek ozonu.

Ozonowanie jest przyjaznym dla środowiska i nieszkodliwym dla człowieka sposobem na pozbycie się bakterii, wirusów, zarodników grzybów, roztoczy, pleśni i alergenów innego typu. W związku z tym, zastosowanie tej metody jest zalecane również jako sposób neutralizacji koronawirusa. Ozon jest 50 razy bardziej skuteczny pod względem odkażania od chloru. Nie pozostawia także charakterystycznego zapachu, jak się to dzieje w przypadku dezynfekcji chemicznymi środkami odkażającymi.

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji wnętrza pojazdu. Polega na rozprowadzeniu cząsteczek ozonu, czyli gazu o silnie utleniających właściwościach. Dzięki temu zanieczyszczenia zostają “rozłożone”, a jedyną pozostałością po ozonie będzie tlen.

Ozonowanie samochodu to usługa trwająca od 15 minut do godziny. Długość ozonowania zależy od wielkości pojazdu oraz intensywności zapachu. Ozonator działa w dwóch wariantach: zewnętrznie i wewnętrznie. Pierwsza opcja polega na wprowadzeniu ozonu przez rurę, natomiast druga na położeniu ozonatora w środku pojazdu.

Po przeprowadzeniu procesu ozonowania we wnętrzu pojazdu czuć charakterystyczny zapach powietrza taki jak wytwarzany jest naturalnie w środowisku w trakcie burzy. Ozonator odtwarza naturalne procesy w kontrolowanych warunkach. Urządzenie wytwarza z powietrza ozon, wykorzystując do tego albo światło UV, albo tzw. wyładowania koronowe.

Przed ozonowaniem zaleca się dokładne oczyszczenie tapicerki z widocznych zabrudzeń. Proces ozonowania polega na:

  • włożeniu rury do kabiny (ozonator zewnętrzny),
  • umieszczeniu urządzenia na podłodze pod schowkiem, dzięki czemu ozon zostaje wessany przez wentylację (ozonator wewnętrzny),
  • włączeniu wentylacji pojazdu w obiegu zamkniętym,
  • uruchomieniu klimatyzacji.

Po zakończonym procesie należy dokładnie wywietrzyć pojazd, gdyż aktywny chemicznie ozon może być drażniący i nie powinien być wdychany przez człowieka. Przez pewien czas we wnętrzu może utrzymywać się delikatny zapach ozonu, który większość kierowców uważa za przyjemny i kojarzący się z czystością.

Ozonowanie samochodu poleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Proces ten można połączyć z czynnościami związanymi z czyszczeniem klimatyzacji samochodowej. Dzięki temu od razu dekontaminacji zostanie poddany parownik oraz kanały wentylacyjne. Pamiętać trzeba, żeby po ozonowaniu i odgrzybianiu klimatyzacji wymienić także filtr kabinowy.

W niektórych przypadkach ozonowanie auta warto wykonywać częściej. Dotyczy to sytuacji, w których w samochodzie często są przewożone zwierzęta lub we wnętrzu pojazdu palone są papierosy. Częstsze ozonowanie dobrze jest też przeprowadzać, jeśli z auta korzystając osoby cierpiące na alergie. Jednakże nie należy z tym przesadzać, gdyż może to powodować uszkodzenia niektórych powierzchni tapicerki (np. ozdobnych listew z tworzywa napylonych warstwą metaliczną).

Kontakt dla dziennikarzy

Emilia Cichoń – email: e.cichon [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48