Firma WSOP dostarczyła mobilną stację diagnostyczną dla Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach. To specjalistyczne urządzenie pracuje w oparciu o elementy linii diagnostycznej CERTUS zamontowane w dedykowanym, w pełni automatycznie rozkładanym kontenerze. 25 stycznia 2019 miała miejsce oficjalna premiera MSD.

Już podczas prezentacji mobilnej stacji przedstawiciele ITD chętnie nazywali ją zielonym „transformersem”. Zdolność do samodzielnego rozładunku z pojazdu, automatyczny obrót wokół własnej osi, podnoszony dach, rozkładane najazdy i bezprzewodowe sterowanie – już sam proces rozkładania stacji w miejscu badania nasuwa skojarzenia z filmowymi wzorcami. Zwarta konstrukcja kontenera powoduje, że stanowisko kontrolne można używać na stosunkowo niewielkich powierzchniach, co pokazano ustawiając MSD na ograniczonej krawężnikami drodze.

Podczas prezentacji mobilnej stacji na parkingu obok autostrady A4 w Rudzie Śląskiej inspektorzy ITD zatrzymali oraz skontrolowali losowo wybrany pojazd ciężarowy.

– Mimo mrozu i silnego wiatru CERTUS wykazał niezawodne działanie w trudnych warunkach eksploatacji. Proces przygotowania MSD do prowadzenia kontroli drogowej trwa niespełna 15 minut od momentu przyjazdu na miejsce i rozpoczęcia wyładunku – powiedział Prezes Zarządu WSOP, Jarosław Cichoń.

Warto podkreślić, że mobilna stacja pracuje w oparciu o kluczowe elementy linii diagnostycznej CERTUS: rolki hamulcowe oraz szarpak. MSD posiada większość najważniejszych funkcji dostępnych w wersji linii przeznaczonej dla „stacjonarnej” okręgowej SKP, a przez to umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów, do których kontroli uprawniona jest ITD.

Podczas kontroli prowadzonych na drodze inspektorzy szczególnie doceniają łagodny rozruch rolek hamulcowych CERTUS i zmianę ich prędkości obrotowej sterowaną falownikami – bez uciążliwych szarpnięć pojazdem. Z kolei łatwy wyjazd ze stanowiska do badania hamulców w pełni obciążonych pojazdów umożliwia funkcja wspomagania wyjazdu, która lekko przyhamowuje rolki, zapobiegając jednocześnie ich nadmiernemu rozpędzeniu przez badany pojazd. Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia także kontrolę działania tachografów oraz badanie pojazdów z napędem 4×4.

Sterowanie urządzeniami mobilnej stacji diagnostycznej oraz samym procesem jej rozkładania w miejscu planowanej kontroli umożliwiają trwałe i niezawodne piloty przemysłowe. Możliwa jest także obsługa rolek hamulcowych oraz dymomierza i analizatora spalin za pomocą tabletu z ekranem dotykowym.

Mobilną stację wraz z pojazdem ciężarowym służącym do jej przewozu zaprojektowała oraz dostarczyła firma WSOP w ramach przetargu. Koszt MSD to 1,2 mln złotych.

W uroczystej prezentacji stacji wzięli udział licznie zaproszeni goście. Byli to między innymi: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek oraz prorektor Politechniki Śląskiej prof. Bogusław Łazarz.

Jednym z głównych zadań Inspekcji Transportu Drogowego jest ochrona uczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Zastosowanie tego narzędzia z pewnością zwiększy skuteczność działania inspektorów, wpłynie na ograniczenie smogu komunikacyjnego w śląskiej metropolii, pozwoli też na bardziej skuteczne wychwytywanie pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

 
Galeria zdjęć:

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl