Mercedes-Benz Warszawa Sp. z o.o.
ul. Gottlieba Daimlera 1, Warszawa

To była pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Największa w skali polskiej branży motoryzacyjnej, ale także największa dla naszej firmy, bowiem nigdy wcześniej nie podejmowaliśmy się podobnego wyzwania. Wszystko w tym obiekcie musiało być „naj”: największe, najlepsze, najdoskonalsze.

Inwestor oczekiwał serwisu, który będzie wizytówką dla marki Mercedes. To jego flagowa placówka w Polsce. Starczy wspomnieć, że to właśnie tutaj przewidziano jedyny w kraju serwis pojazdów Maybach. Kwestie estetyczne stanowiły istotny element w powstawaniu części serwisowej (o sprzedażowej nie wspominając). Wszelkie instalacje i urządzenia musiały nie tylko spełniać swoje funkcje, ale także być estetyczne i nowoczesne. Funkcjonalność zastosowanych rozwiązań na każdym kroku idzie tutaj w parze z technologią z najwyższej światowej półki. Pomimo upływu niemal 10 lat od uruchomienia tej placówki, mało który obiekt serwisowy w Polsce dorównuje jej zaawansowaniem technologicznym.

Dla naszej firmy realizacja kontraktu nie ograniczała się jedynie do dostawy i montażu urządzeń. Na potrzeby tej inwestycji wykonaliśmy szereg wersji projektów technologicznych, w tym wszystkich instalacji. Sam obiekt  powstawał w kooperacji z różnymi partnerami, których praca miała ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie serwisu oraz zadowolenie inwestora. Dlatego właśnie musieliśmy przez kilka miesięcy systematycznie współpracować z wieloma firmami: inwestorem, inwestorem zastępczym, wykonawcami oraz podwykonawcami różnych branż (wentylacja, elektryka, konstrukcje budowlane, itd.), uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach operacyjnych i współdziałając potem na placu budowy.

Warszawski obiekt to rzadki przypadek, kiedy budynek jednocześnie funkcjonuje jako serwis oraz duży biurowiec. Z tego właśnie powodu musiał spełniać dużo wyższe wymagania przewidziane dla budynków biurowych. Wszelkiego typu instalacje techniczne (oddymiające, przeciwpożarowe i inne) musiały spełniać obostrzenia przewidziane dla biur. To rodziło wiele dodatkowej pracy i stawiało przed nami szereg trudnych zadań na każdym etapie budowy.

Wyzwaniem były również kwestie logistyczne, bowiem kontrakt przewidywał dostawę kompletnego wyposażenia. Serwis miał został wyposażony „pod klucz”, aby pracujący tu mechanicy dzień po odebraniu robót mogli przystąpić do pracy. Kompletacja obejmowała praktycznie wszystko: od najmniejszego klucza, poprzez wózki narzędziowe, podnośniki stemplowe, a na ścieżkach diagnostycznych i instalacjach kończąc. Dla przykładu: ilość rur miedzianych zużytych do powstania instalacji dystrybucji płynów eksploatacyjnych szacujemy na około 10 kilometrów. Samo przekazanie narzędzi warsztatowych trwało tydzień. Pozycja po pozycji, kilka tysięcy sztuk znajdujących się na specyfikacji. Każdy klucz, każdy gwintownik czy narzynkę przedstawiciel inwestora odbierał i potwierdzał to w protokole.

Ze względu na kompleksowość dostawy i koordynację pracy z wieloma podwykonawcami nasza firma brała udział w tej inwestycji od momentu, kiedy stanęły zewnętrzne ściany hali serwisu, ale w środku nie było jeszcze posadzek. Kolejnych etapów na bieżąco doglądał kierownik projektu ze strony WSOP, aby na etapie końcowego montażu całość – mówiąc przysłowiowo – „zagrała.”

Termin oddania do użytku tego obiektu początkowo był planowany na wrzesień 2004 roku. Nasza firma pojawiła się na budowie w październiku 2003, co dawało wystarczającą ilość czasu na zrealizowanie kontraktu. Po paru miesiącach inwestor zmienił zdanie, a ponieważ lada dzień Polska miała wejść do Unii Europejskiej to zażyczył sobie, aby z tej okazji obiekt był gotowy na 1 maja 2004 roku. Termin wydawał się morderczy, ale… udało się. Gdy Warszawa świętowała akcesję naszego kraju do UE, w przygotowanej do pracy nowej siedzibie Mercedesa hucznie przecinano wstęgi!

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl