Szybsze zużywanie się uszczelnień, większy pobór prądu, a w skrajnych przypadkach nawet zatarcie pompy – takie mogą być konsekwencje pracy podnośnika warsztatowego, w którym na czas nie wymieniono oleju hydraulicznego. Serwis WSOP zaleca cykliczne przeglądy podnośników hydraulicznych.

Podnośnik samochodowy to podstawowe urządzenie w warsztacie czy też na stacji kontroli pojazdów. Duża część podnośników – zarówno tych dwukolumnowych, czterokolumnowych, jak i nożycowych – stanowią urządzenia o napędzie hydraulicznym. Jak większość sprzętu wymagają one okresowych przeglądów, w tym także cyklicznej wymiany uszczelnień, węży, przewodów oraz oleju hydraulicznego.

Niektóry producenci dźwigników jasno określają w dokumentacji technicznej, co jaki okres czasu należy wymienić olej hydrauliczny i węże. Niestety nie jest to standard, a ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o żywotność sprzętu.

– Podczas pracy olej stopniowo traci swoje pierwotne właściwości. Mówiąc kolokwialnie: „starzeje się.” Wskutek utleniania powstają substancje kwasowe, żywice i osady węglowe. Z racji swojej dużej lepkości osadzają się one na ściankach układu hydraulicznego, tworząc powierzchnię podobną do papieru ściernego. Konsekwencją tego procesu jest powstawanie zwiększonego tarcia, co może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do zatarcia pompy
– tłumaczy Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie w serwisowaniu podnośników Serwis WSOP zaleca wymianę oleju hydraulicznego co 2 lata, ale także przy każdej wymianie pompy i/lub siłowników. Z kolei węże hydrauliczne, ze względu na ich parcenie, zaleca się wymieniać co 5 lat. Podane okresy dotyczą przypadków, kiedy producent sprzętu nie określił zaleceń odnośnie terminów wymiany oleju i przewodów hydraulicznych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo u dyspozytorów regionów serwisowych.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48
Email: info@wsop.pl