Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442), od 1 lipca br. objęto obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaż przy zastosowaniu kas rejestrujących usługi w branży myjni. Dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych podobnych usług, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta.

W związku z trudnościami w dostawie kas fiskalnych i trudnościami z ich instalacją Ministerstwo w porozumieniu z Przedsiębiorcami zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku fiskalizacji branży myjni na 1 października 2022. Trwają prace legislacyjne nad rozporządzeniem: https://www.gov.pl/web/finanse/odroczenie-terminu-obowiazkowego-stosowania-kas-rejestrujacych-w-myjniach-samochodowych

Jeśli nie nastąpi kolejne przesunięcie terminu, to od dnia 1 października 2022 fiskalizacja myjni bezdotykowej stanie się obowiązkowa dla wszystkich inwestorów posiadających tego rodzaju obiekty.

Proces fiskalizacji w myjni samoobsługowej opiera się na montażu kas fiskalnych, które będą generowały paragony dla klientów po uiszczeniu przez nich opłaty za mycie pojazdu. Na myjni wielostanowiskowej nie wystarczy niestety tylko jedna kasa, każde ze stanowisk musi posiadać osobne urządzenie fiskalne. Dotyczy to również urządzeń zewnętrznych typu odkurzacze, dozowniki płynów do spryskiwaczy itp, które przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie.

Kasa na myjni musi być zainstalowana przy stanowisku i nie może być od niego oddalona. Jest to podyktowane koniecznością niezwłocznego wydania paragonu fiskalnego klientowi po uiszczeniu przez niego opłaty za mycie pojazdu.

Urządzenia kasowe będą musiały być przede wszystkim odporne na warunki panujące na myjni samoobsługowej – odporne na wilgoć oraz różnice temperatur. Kolejnym ważnym wymogiem, jaki musi spełnić kasa fiskalna na myjni, jest konieczność jej stałego połączenia z Internetem. Urządzenia komunikują się z Centralnym Repozytorium Kas Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną – przesyłają w ten sposób dane o transakcjach w sposób ciągły. Oznacza to, że właściciel myjni musi również zapewnić kasom online dostęp do Internetu.

Paragon na myjni samoobsługowej będzie mógł być wydany w formie elektronicznej. E-paragon jest zalecaną formą dokumentu fiskalnego potwierdzającego płatność. Jego przekazanie klientowi może mieć dowolną formę – przesłanie na adres e-mail, zapisanie w dedykowanej aplikacji mobilnej czy pobranie po zeskanowaniu kodu QR.

Kasa fiskalna na myjni samoobsługowej będzie musiała posiadać wyświetlacz. Zgodnie z obowiązującym prawem na ekranie zintegrowanym z urządzeniem do fiskalizacji powinny być wyświetlane dane zawarte na paragonie elektronicznym.

– Marka Cleanart nawiązała już współpracę z dostawcą kas fiskalnych. Każdy klient w zakupionej u nas myjni będzie miał możliwość nabycia i zainstalowania kasy fiskalnej. – dodaje Jacek Stępniarek, doradca techniczno-handlowy marki Cleanart.

Kontakt dla dziennikarzy

Bartłomiej Szepielak – email: b.szepielak [at] wsop.pl – tel. stac. (32) 332-49-30

Do pobrania

Kontakt z WSOP

Adres: Dworcowa 62, 44-190 Knurów
Kontakt: tel. (032) 332-49-30; fax (032) 332-48-48